Choroba Alzheimera - wczesne objawy


Autorem artykułu jest Pastylka


Zapominanie, trudności ze znalezieniem odpowiedniego słowa, czy z odpowiadaniem na pytania - problemy te często przypisywane są starzeniu się i bliscy osób starszych często przez długi czas nie zdają sobie sprawy, że mogą to być objawy poważnej choroby, jaką jest choroba Alzheimera.
Na jakie więc zachowania powinno się zwrócić uwagę? Jakie problemy i trudności mogą być objawami choroby Alzheimera?

Zapominanie, braki w słowach. Problemy z pamięcią przejawiające się często w codziennych sytuacjach, na przykład zapominanie tego co przed chwilą zostało powiedziane, wielokrotne pytanie o te same rzeczy, pomimo tego, że padła już odpowiedź. Ponadto problemy z odnalezieniem w pamięci nazw rzeczy, często tych codziennego użytku, jak szklanka, czajnik, czy widelec.

Roztargnienie i problemy z codziennymi czynnościami. Osoby chore mogą przekładać rzeczy z jednego miejsca w drugie, chować je do zupełnie nie pasujących miejsc, jak na przykład chowanie pilota do szafki z ubraniami. Mogą pojawić się trudności w powiązywaniu konkretnych rzeczy do czynności. Ponadto pojawić się mogą problemy z wykonywaniem codziennych czynności, jak na przykład pranie, gdyż u osoby chora nie będzie w stanie samodzielnie włączyć pralki.

Zmiany w zachowaniu i osobowości. Osoba z chorobą Alzheimera może zacząć reagować w sposób nieufny, czy też lękliwy na niektóre sytuacje. Mogą pojawić się również zachowania agresywne, osoba chora może być nadpobudliwa. Nastrój może się w bardzo szybkim tempie zmieniać, na przykład na wściekłość.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym może być zmniejszenie lub brak zainteresowania pracą, czy dotychczasową pasją, której wcześniej chętnie poświęcało się czas.

Mogą pojawić si problemy z orientacją nawet w najbliższej okolicy, która jest bardzo dobrze znana. Osoba chora może mieć problem z pokonaniem drogi, którą chodzi na co dzień i może zagubić się nawet w drodze do pobliskiego sklepu, w którym od lat robi zakupy.
Choroba Alzheimera to choroba, na którą, w chwili obecnej, nie ma pewnego i skutecznego lekarstwa.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty