Trądzik – co z nim zrobić?


Trądzik – co z nim zrobić?

Autorem artykułu jest Anna Rosłaniec

Nic nie robić nie sposób, bo jeśli nie zadbasz o twarz i zaniedbasz trądzik zmiany jedynie się nasilą. Nadmierne zaangażowanie też się nie opłaca, bo jeśli wykorzystasz nieodpowiednie środki, zbyt dużo maści, kremów i, co gorsza, leków doprowadzisz do tego samego – nasilenia trądziku. Co więc robić?
Co robić a czego nie robić?

Oto jest pytanie, ponieważ w trądziku równie ważne są pewne czynności jak i pewne zaniechania. Błędy pielęgnacyjne mogą skutkować jedynie pogorszeniem się trądziku, a popełnianiu tych błędów bardzo sprzyjają pewne mity.

Tego nie rób

Opalanie wcale nie jest dobrym sposobem na pozbycie się trądziku. Owszem, słońce wysusza skórę i poprawia nieco jej wygląd, ale niedługo po nim gruczoły łojowe przystępują do natarcia. Pracują intensywniej w celu ochrony poparzonej skóry oraz odrobienia strat spowodowanych przez słońce, strat w poziomie nawilżenia i natłuszczenia. Do czego to prowadzi? Wywołuje typową spiralę: im więcej się opalamy, tym intensywniej pracują gruczoły łojowe, trądzik chwilowo znika, by zaraz potem pojawić się w jeszcze groźniejszej postaci.

Pamiętaj: nie opalaj się, ale i nie unikaj przebywania na świeżym powietrzu. 

Odsłaniaj przy tym twarz, tak by powietrze stale miało do niej dostęp. Przed słońcem osłoń się czapką lub daszkiem. Spirytus i generalnie alkohole – opcja kusząca, ale lepiej o niej zapomnij.

Wielu nastolatków usiłuje wysuszać skórę przy pomocy spirytusu, ale to tylko prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń i podrażnień. Skóra traci naturalną barierę ochronną. Trądzik oczywiście powraca ze zdwojoną mocą, a skóra traci zdolność do obrony przed innymi dolegliwościami. Częściej też pojawiają się na niej różne inne niedoskonałości.

Niszcz pryszcz, ale go nie wyciskaj. Niszcz pryszcze stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, ale nie wyciskaj, bo wyciskanie może ci jedynie zaszkodzić. Po pierwsze w ten sposób rozprzestrzenisz na całej skórze zarazki, bakterie trądzikowe i możesz nabawić się dużo groźniejszych infekcji. Po drugie poprzez nieumiejętne wyciskanie możesz jedynie uszkodzić skórę, jeśli pojawi się na niej tkanka bliznowata na całe życie zostaną ci nieładne ślady po trądziku.

Pamiętaj – nie dotykaj niepotrzebnie skóry, w ten sposób tylko rozprzestrzenisz trądzik i rozniesiesz zarazki po całej twarzy. Nie przesadzaj z myciem twarzy.

Częste mycie, zwłaszcza zwykłym mydłem o nieodpowiednim (zasadowym) pH działa jak słońce i alkohol. Wysusza i podrażnia skórę, co prowadzi do nasilenia się trądziku.

 

To rób

Mycia twarzy nie unikaj, bo skórę dotkniętą trądzikiem trzeba oczyszczać, ale należy robić to przy pomocy delikatnych środków o dobrze zbilansowanym pH. Sięgnij po preparaty przeznaczone do mycia cery trądzikowej, takie które nie tylko dokładnie oczyszczą skórę, ale zadziałają też przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W ten sposób sobie nie zaszkodzisz.

Raz na jakiś czas, na przykład raz w tygodniu oczyść skórę dokładniej robiąc wcześniej parówkę. Można, a nawet trzeba od czasu do czasu przeprowadzić dokładniejsze oczyszczanie kosmetyczne. W tym celu udaj się do dobrej, zaufanej kosmetyczki.

Uważaj na to, co jesz. Zdrowe jedzenie, bogate w błonnik, owoce, warzywa – to wszystko służy całemu organizmowi w równym stopniu jest więc dobre również na cerę. Zwróć też uwagę po jakich produktach spożywczych trądzik się u ciebie nasila. Takich produktów zdecydowanie unikaj. Wzbogać dietę o cynk i witaminy z grupy B. Możesz w tym celu wykorzystać nawet drożdże piwne, albo zwykłe drożdże – pod warunkiem, że je wcześniej sparzysz.

Obowiązkowy punkt programu – wizyta u dermatologa

Jeśli twój trądzik jest znośny zapewne nie będzie to konieczne, ale przy nasilonym trądziku obowiązkowa jest wizyta u lekarza i leczenie, czasami nawet ogólnoustrojowe. Pamiętaj żadne domowe sposoby nie zastąpią porady fachowca. Możesz się z nim nie zgodzić, jeśli odczuwasz taką potrzebę i masz taką możliwość odwiedź kilku dermatologów. Pamiętaj, że współczesna medycyna ma ci naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Również na polu walki z trądzikiem.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

  1. http://tradzikmlodzienczy.edu.pl/2010/09/21/tradzik-bledy-popelniane-podczas-pielegnacji-cery/

    Najgorzej, że zwykle sami sobie szkodzimy i za zaawansowany trądzik, który się długo utrzymuje ponosi winę zła pielęgnacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie rozumiem dlaczego tak dużo osób dalej uważa że spirytus pomaga, to zdecydowanie fałszywe pojęcie. O to kilka ciekawych porad o tym jak się pozbyć trądziku http://www.tradzik.pl/jak-pozbyc-sie-tradziku/ polecam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty