niedziela, 17 lutego 2013

Precz z łupieżem!

Precz z łupieżem!

Piękne włosy to marzenie każdej kobiety. Najpiękniejsze to, oczywiście te, które wyglądają zdrowo, są długie, ładnie wystrzyżone i … bez łupieżu. Niestety ten nieprzyjemny problem białego proszku na głowie pojawia się co raz częściej. Co więcej, pozbyć się go nie jest wcale tak łatwo.
Łupież sam w sobie nie jest groźny. Powstaje co prawda na chorej skórze głowy, ale nie zagraża ani naszemu, życiu ani zdrowiu. Jego pojawianie się powoduje jednak, że w niektórych przypadkach czujemy zakłopotanie. Zwłaszcza wtedy, gdy biały proszek pojawia się na naszych ramionach i plecach. Bywają przypadki, że łupieżu niczym nie możemy wyleczyć. Pomimo stosowania różnych leków wciąż się pojawia i powoduje nieprzyjemne swędzenie. No cóż z łupieżem jest tak jak z trądzikiem. Jeśli raz pojawi się na naszej głowie może pojawiać się w różnych etapach naszego życia. Ważne zatem, aby nauczyć się systematycznie dbać o włosy i skórę na głowie.

Co możemy zrobić?
Jeśli zaufaliśmy mocy szamponów to tylko tych, które zawierają siarczek selenu, pirytion cynku lub dziegieć. Gdy jednak okaże się, że nie pomagają na tyle byśmy rzeczywiście poczuli komfort zastosujmy środek, który zawiera ketokonazol. Znajdziemy je w aptekach, jako preparat grzybobójczy.
Pamiętajmy, że głowa na której pojawia się łupież bardzo szybko przyzwyczaja się do danego środka. Dlatego co jakiś czas powinniśmy zmieniać szampon. Podczas mycia głowy liczy się natomiast to, by nie spieszyć się podczas jej mycia.
Szampon musi mieć wystarczającą ilość czasu, aby móc zaatakować łupież i rzeczywiście zadziałać. Oprócz szamponów, niezastąpiony w walce z łupieżem jest również olejek drzewa herbacianego. Jego zastosowanie polega na wtarciu kilku kropel w skórę głowy i pozostawienie najlepiej na całą noc. Następnie rano należy spłukać głowę szamponem, jak podczas zwykłego mycia.
Ciekawym sposobem jest również wtarcie w skórę głowy jogurtu naturalnego. Nie jest to może najprzyjemniejszy zabieg, ale nałożony na 30 minut skutecznie radzi sobie ze wzrostem drożdży będących przyczyną łupieżu.
Uwaga! Jeśli domowe środki nie zaczną działać pomimo stosowania ich systematycznie przez dwa tygodnie lepiej udać się do lekarza. Tym bardziej jeśli nasza skóra głowy będzie nas swędzieć i pojawią się na niej czerwone płaty. Może się bowiem okazać, że zamiast zwykłego łupieżu nabawiliśmy się łojotokowego zapalenia skóry.
-- O autorze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz