sobota, 9 lutego 2013

Imbir – przyprawa oraz lekarstwo znane od pięciu tysięcy lat

Imbir – przyprawa oraz lekarstwo znane od pięciu tysięcy lat

Autorem artykułu jest Ewelina Kowalska

Niepozorne, o mocnym zapachu, jasne kłącze znamy głównie z kuchni azjatyckiej, w której jest powszechnie używane, podnosząc zapach i walory smakowe przygotowywanych potraw. Zastosowanie imbiru w kuchni nie jest przypadkowe – ta roślina ma wyjątkowe właściwości lecznicze, które zostały poznane już pięć tysięcy lat temu.
Początkowo, imbir stosowany był wyłącznie w celach leczniczych, dopiero później odkryte zostały jego walory smakowe. Mitologia hinduska przedstawia imbir jako roślinę pomagającą wszelkim stworzeniom na ziemi – ludziom, zwierzętom, innym roślinom. Posadzony w ogrodzie ponoć wytwarza korzystne pole energetyczne, które wspomaga rozwój przebywających w jego otoczeniu organizmów, zapewniając im jednocześnie dobre zdrowie.
imbirImbir zawiera bardzo dużą ilość olejków eterycznych, a jego kłącze używane w stanie świeżym, jak i jako suszone. Jakie cudowne właściwości odkryto w niepozornym kłączu imbiru? Stosowany jest w stanach zapalnych dróg oddechowych, wywar z imbiru można stosować do płukania nosa i gardła. Pomaga w stanach reumatycznych – należy go wcierać w bolące miejsca. Jednocześnie rozgrzewa i działa przeciwbólowo. Wcieranie w zmarznięte miejsca ciała pomoże przywrócić prawidłowe krążenie krwi, a tym samym rozgrzeje.
Z poważniejszych schorzeń, w których imbir jest przydatny to zwalczanie stanów zapalnych jelita grubego, odtruwanie wątroby, zwalczanie bakterii chorobotwórczych. Imbir jest doskonałym środkiem przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym. Niepozorne kłącze o znamionach najlepszego antybiotyku, z ogromną przewagą nad środkami farmaceutycznymi – jest naturalnym środkiem. Domowe nalewki z imbiru, w połączeniu z miodem, cytryną, bądź spirytusem, jako herbatki do picia, nalewki do smarowania, nacierania, powinny się znaleźć w każdym domu, jako podręczna apteczka na wiele dolegliwości.
Chyba niewiele roślin, ziół, ma aż tak wiele zastosowań jak imbir. Czytając opracowania na temat właściwości imbiru, właściwie nie znajdziemy choroby, w której nie powinien być stosowany. Obniża cholesterol, zwiększa odporność, mobilizuje organizm do życia, chroni przed bakteriami, grzybami – przecież to są wymagane funkcje organizmu w każdej chorobie, czy podczas rekonwalescencji. Pomaga w odchudzaniu. Same zalety, brak przeciwwskazań do stosowania.
Wiele azjatyckich narodów nie wyobraża sobie życia codziennego bez obecności imbiru – jest codziennym, podręcznym lekarstwem na wiele dolegliwości, oraz niezastąpioną przyprawą w kuchni azjatyckiej. Może więc trzeba przyjrzeć się naszej domowej apteczce i zobaczyć, czy możemy któreś z lekarstw zastąpić lub wspomóc kłączem imbiru.
---

Więcej informacji: imbir oraz właściwości imbiru.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz