niedziela, 17 lutego 2013

Czekolada i piwo jako środek na grypę?

Czekolada i piwo jako środek na grypę?

 
16.02.2013, 03:57
Okazuje się, że na zwalczanie wstrętnych wirusów dobre są nie tylko gorzkie pigułki. Oto wynik nowych badań dotyczących smacznego leczenia przeziębień. Niewiele rzeczy potrafi tak poprawić humor w zimnych i pochmurnym dniu, jak filiżanka gorącej czekolady czy ulubiony serial.
Okazuje się, że na zwalczanie wstrętnych wirusów dobre są nie tylko gorzkie pigułki. Oto wynik nowych badań dotyczących smacznego leczenia przeziębień.

Niewiele rzeczy potrafi tak poprawić humor w zimnych i pochmurnym dniu, jak filiżanka gorącej czekolady czy ulubiony serial. Od dawna udowodniono, że ziarna kakaowca są uważane z najlepszy naturalny środek na depresję. Jednak, jak wyjaśnili eksperci z Europejskiego Stowarzyszenia Dietetyków, do składu miazgi kakaowej należy substancja, która potrafi leczyć kaszel. Ta substancja nazywa się teobromina. Okazało się, że zawartość teobrominy w czekoladzie jest w pełni wystarczająca dla uzyskania efektu nawet nie zapobiegawczego, lecz leczniczego. Udowodniono to w trakcie doświadczeń klinicznych przeprowadzonych w kilku europejskich szpitalach, gdzie pacjentom w ciągu dwóch tygodni dawano teobrominę, uzyskaną z czekolady. W końcu kuracji 60 procent chorych na chroniczne zapalenie oskrzeli poczuło się lepiej.
Źródło: Głos Rosji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz