Miesiączka, menstruacja - sposoby łagodzenia bólu i odpowiednia dieta

Miesiączka, menstruacja - sposoby łagodzenia bólu i odpowiednia dieta

Autorem artykułu jest Dr Grand

Bolesna miesiączka (dysmenorrhoea) jest wynikiem zjawiska biochemicznego i według ekspertów wiele kobiet niepotrzebnie cierpi z tego powodu - 50% dorosłych kobiet odczuwa ból przed lub podczas miesiączkowania, a około 10% cierpi z powodu bardzo silnego bólu.
Raz w miesiącu błona śluzowa macicy wytwarza substancje zwane prostaglandynami, które wywołują skurcze mięśnia macicy, dzięki czemu tkanki i płyny zostają usunięte z jej wnętrza. Podwyższone stężenie prostaglandyn powoduje silne skurcze mięśnia wywołujące ból w dole brzucha, czasami promieniujący do ud i dołu pleców. Poważnym przypadkom towarzyszą mdłości, wymioty, biegunka, zawroty i bóle głowy.

Bolesne miesiączkowanie dzieli się na 2 rodzaje:
- dysmenorrhoea pierwotna występuje u kobiet w każdym wieku, a jej objawy zwykle ustępują po urodzeniu dziecka
- dysmenorrhoea wtórna występuje u starszych kobiet i może być powodowana przez liczne schorzenia tj. włókniakomięśniaki, polipy, endometrioza, stany zapalne miednicy i zwężenie otworu szyjki macicy

Oto skuteczne sposoby na łagodzenie bólów miesiączkowych:

Regularne odżywianie nie zapobiega bolesnym miesiączkom, ale poprawia ogólne samopoczucie. Należy więc ograniczyć jedzenie najczęściej bezwartościowych słonych i słodkich produktów, które powodują wzdęcia i uczucie ociężałości. Najlepszą alternatywą są jarzyny, owoce, kurczaki i ryby, jednak w formie częstych nieobfitych posiłków.

Witaminy i sole mineralne. Należy przyjmować codzienną dawkę witamin i soli mineralnych, szczególnie ważne są wapń i magnez podawane w małych dawkach, kilka razy w ciągu dnia. Dawkę wapnia i magnezu należy zwiększyć tuż przed okresem i podczas jego trwania. Warto pamiętać o lepszej przyswajalności minerałów z naturalnych źródeł i je stosować zamiast syntetycznych alternatyw. Przykładowe naturalne suplementy: algi chlorella, zioło Arjuna, jagody Goji i minerały koloidalne.

Kawa stop. Trzeba ograniczyć kofeinę, której właściwości pobudzające nasilają dolegliwości i drażnią śluzówkę przewodu pokarmowego.

Alkohol stop. Należy zupełnie odstawić picie alkoholu - 2 kieliszki lekkiego wina to maksimum.

Środki moczopędne. Według wielu kobiet, leki moczopędne skutecznie redukują wzdęcia towarzyszące miesiączce, ale jednocześnie organizm traci wiele ważnych minerałów. Dlatego idealną solucją jest ograniczenie spożycia soli i alkoholu.

Ciepło pomaga, gdyż poprawia krążenie i działa relaksująco na mięśnie, co jest szczególnie ważne przy przekrwieniu i wzmożonym napięciu mięśniowym w obrębie miednicy. Podczas miesiączki należy pić dużo gorącej herbaty i przykładać ciepłe okłady na brzuch, poduszkę lub koc elektryczny.

Spacery i ćwiczenia gimnastyczne tuż przed zbliżającym się okresem znacznie poprawią samopoczucie.

Ćwiczenia relaksujące (np. joga). Klęknij i przysiądź na piętach, czołem dotknij podłogi, ramiona ułóż na podłodze wzdłuż ciała, zamknij oczy i utrzymaj tę pozycję dopóki nie poczujesz zmęczenia.

Kąpiele mineralne. Do wanny ciepłej wody dodaje się szklankę morskiej soli i szklankę sody oczyszczonej. Kąpiel powinna trwać 20 minut.

Kąpiel mikrobąbelkowa. Lecznicze mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne charakteryzują się szerokim efektem terapeutyczno-kosmetycznym: myją, sterylizują, dotleniają, masują i pobudzają krążenie wywołując długotrwałe uczucie ciepła wewnętrznego, głębokie odprężenie i relaksacje. Dzięki temu codziennie zapewniają zbawienne rozluźnienie mięśni w obrębie miednicy a dodatkowo umożliwiają utrzymywanie higieny bez chemicznych środków myjących, co pozytywnie wpywa na stan tkanki skórnej.
Akupresura. W zagłębieniach po obu stronach pięty znajdują się punkty akupresurowe, które są połączone kanałami energetycznymi z narządami miednicy. Należy je delikatnie uciskać/masować kciukiem i końcami palców, to samo po obu stronach ścięgna Achillesa posuwając się ku mięśniom łydki. Należy kontynuować ucisk przez kilka minut na obu stopach.

Środki przeciwbólowe skutecznie ograniczają dolegliwości. Najlepsze są te z zawartością aspiryny lub ibuprofenu, które hamują działanie prostaglandyn. Należy je przyjmować od chwili wystąpienia bólu aż do jego ustąpienia - w czasie posiłku lub popijając mlekiem, aby nie drażnić żołądka.
Seks zakończony orgazmem skutecznie zmniejsza bóle skurczowe. Uaktywnione mięśnie powodują lepsze krążenie krwi i innych płynów z przekrwionych narządów łagodząc ból.
---

Więcej, w tym szczegółowe rekomendacje > LeczeniePRO.pl - Miesiączka

W serwisie do pobrania DARMOWE ebooki prozdrowotne!

Polub edukacyjny fanpage o zdrowiu > Facebook.com/Leczeniepropl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaki - wartości odżywcze i witaminy

Serdecznik, przedłużenie życia, magnez

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!