niedziela, 14 sierpnia 2011

AstmaAutorem artykułu jest smieszek5


Astma - wg definicji to przewlekła choroba, w której istotnym czynnikiem jest zapalenie toczące się w drogach oddechowych oraz nadreatywność oskrzeli.

  Astma oskrzelowa inaczej zwana dychawicą oskrzelową, choroba  w obecnych czasach bardzo często występująca. W obecnym świecie jest wiele czynników bedących ewentualnymi przyczynami rozwoju choroby. Dla niektórych chorych juz zimne powietrze rozkręca napad astmy, a u innych kurz domowy czy inne czynniki bardzo często spotykane w naszym środowisku.

  Astma oskrzelowa. Polega  ona na nagłym , odwracalnym skurczu mięśni, otaczających oskrzela. Zwężone drogi oddechowe uniemożliwiają normalny wydech powietrza z płuc. Kiedy następuje kolejny wdech w płucach jest jeszcze powietrze. Zaczerpnięcie dodatkowej  porcji powietrza jest przyczyną bólu i ściskania w klatce piersiowej z powodu nadmiernego rozdęcia płuc.

Osoba dotknięta astmą czuje duszność gdyż z wypełnionych zalegających powietrzem  płuc przenika do krążącej krwi niedostateczna ilość tlenu. Jednocześnie powietrze, wydychane z wysiłkiem  przez zwężone oskrzela, wywołuje charakterystyczny  dźwięk- świszczący oddech.

Inne objawy astmy to:
- suchy kaszel (najczęściej występuje w nocy)
- u niektórych osób podczas kaszlu może dochodzić do wymiotów.
-duszność- utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, który może być spowodowany: 
       -kontaktem z alergenem,
       - dodatkową infekcją wirusową;
       - czynnikami psychogennymi.

Astma może być rozpoznana u pacjenta w każdym wieku, najczęściej jednak jest ona chorobą trwającą całe życie, rozpoczynającą się w dzieciństwie. W takim przypadku mogą występować nawet wieloletnie okresy, kiedy pacjent sam uznaje się za zdrowego i tylko pomiary jego wydolności oddechowej (spirografia) wykazują , ze nie jest całkiem zdrowy.
Najczęstszymi alergenami astmy u dzieci i w młodym wieku sa alergeny kurzu domowego i produktów naskórka zwierzęcego ( psa, kota). W astmie sezonowej ważne są alergeny pyłku roślin wiatropylnych ( trawy, drzewa, bylica) pojawiające się w okresie kwitnienia tych roślin.

Leczenie
Pacjenci chorzy na astmę powinni długotrwale stosować leki hamujące rozwój zapalenia w drogach oddechowych oraz leki rozkurczowe, które ułatwiają przepływ powietrza i wykrztuszanie nadmiernej ilości plwociny. Powinni  również unikać wszystkich  szkodliwych czynników: palenia papierosów, kontaktu z alergenem, przebywania w zapylonym środowisku, pracy w zmiennych warunkach środowiska.
---
Dorota Z.-Stempin

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz