Alergia !

Autorem artykułu jest Łukasz Kozlowski
AlergiaAlergia! Jak wygląda jej proces??? Jaka pora roku jest najbardziej niebezpieczna na alergików??? Czy z końcem zimy kończą się problemy z uczuleniem???  

Alergia! Jaka pora roku jest najbardziej niebezpieczna na alergików?...
Alergie mogą wywołać różne czynniki takie jak : pyłki (np. kwiatów, drzew, grzybów), kurz, jad owadów (np. pszczół, os, trzmieli), sierść zwierząt (np. kotów, psów), jedzenie (alergia pokarmowa). A w następstwie również alergiczny nieżyt nosa, jak i astma oskrzelowa które są chorobami alergicznymi na które choruje ok 20 do 30% populacji.

Wszystko zaczyna się na początku roku kiedy niektóre z roślin i drzew zaczynają wydzielać alergeny, jednak w tym okresie nie jest jeszcze tak źle. Większy problem zaczyna się dopiero wiosna kiedy cała przyroda zaczyna zbierać się do życia. Cała fauna i flora zaczyna rozkwitać i organizować swoje powtarzające się jak co roku tradycje związane z rozmnażaniem i rozwijaniem. Dziesiątki rodzajów drzew, grzybów jak i innej roślinności rozkwita, każdy w innym okresie roku wydziela innego rodzaju alergeny przypisane konkretnie do swojego gatunku i rodzaju.

Alergicy uczuleni na alergenty które wydziela kurz maja niestety problem przez cały rok, a jego pora oddziaływuje tylko na intensywność  uczulenia.
Uczulenie na jad owadów to jedna z najgroźniejszych alergii, jej konsekwencją może być ciężki stan zdrowia jak i nawet śmierć. Uczulać może nie tylko jad tych owadów, ale też ich odchody, fragmenty skrzydeł czy pancerzy.

Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego dziecka na to, co zjadło. Problem dotyczy zwłaszcza najmłodszych. Choć nie można go uniknąć, warto próbować łagodzić objawy. Jej objawy pojawiają się od kilku minut do kilku dni po zjedzeniu uczulającego pokarmu. Skłonności do uczuleń mają podłoże genetyczne - np. wystąpienie alergii na białko mleka krowiego jest aż 3 razy większe u dziecka, którego rodzeństwo ma objawy tej choroby.
Tak jak pisałem wcześniej poszczególne pory roku są powiązane z poszczególnymi alergenami.Dlatego jeżeli ktoś jest przekonany że razem z końcem lata przychodzi spokój i upragniony koniec alergii jest w dużym błędzie!

Jesienią gdy rozpoczynamy czas „grzewczy” jesteśmy narażeni na duża liczbę rionowirusów. Zwłaszcza dzieci ,które uczęszczają do szkoły są narażone na astmę. Ponieważ wirusy te występują w Polsce we wrześniu i październiku w tym właśnie okresie występuje zaostrzenie astmy.
Proces powstawania alergii przedstawia się następująco: w pierwszej kolejności substancja wywołująca alergię przedostaje się do uczulonego na nią organizmu; następnie alergeny łączą się z limfocytami, przez co białe krwinki przekształcają się w komórki plazmatyczne wytwarzające przeciwciała; jeśli liczba alergenów w organizmie coraz bardziej się zwiększa, wówczas przeciwciała wyprodukowane przez komórki plazmatyczne przyklejają się do komórek tucznych; w konsekwencji przeciwciała i alergeny w połączeniu ze sobą wyzwalają histaminę.

Jak sami widzicie alergia jest uciążliwa, a pora roku nie wyeliminuje uczulenia czy to lato czy zima alergenty  krążą w naszej atmosferze zmienia się tylko ich rodzaj a w rękach naszego organizmu jest to przed którymi będzie się bronił. Na szczęście istnieje już dużo metod zwalczania i łagodzenia nie tylko objawów ale także przyczyn alergii, a to jak i czy będziemy się przed nimi bronic zależy tylko od nas.
---
koza

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty