czwartek, 12 września 2013

Wzdęcia


Wzdęcia


Autor: kasienieczka1984

Wzdęcia to kłopotliwa dolegliwość powodująca zwiększenie obwodu brzucha oraz jego bóle. Jest jednak możliwość złagodzenia tych dolegliwości.

Wzdęcia mogą powodować kłopotliwe oddawanie gazów, co sprawia, że odczuwamy dyskomfort.
Ta dolegliwość powstaje, ponieważ codziennie w naszym organizmie jest wytwarzana pewna ilość bezzapachowych gazów. Kiedy dojdzie do procesu fermentacji niestrawionych resztek pokarmowych, powstają tak zwane wiatry powodujące przykry zapach.
Kłopoty ze wzdęciami mogą być wywołane przez niewłaściwą dietę, stres i pośpiech. Duże problemy z bolesnymi wzdęciami mogą być również objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Wzdęcia mogą być spowodowane połykaniem powietrza. Jeżeli mówimy podczas jedzenia czy w marszu, to ilość powietrza, które połykamy, zwiększa się.Tak samo może być, kiedy śpieszymy się jedząc. Wzdęcia mają zazwyczaj osoby nerwowe, zestresowane, które często się spieszą; zazwyczaj mają kłopoty z zapięciem spodni po jedzeniu.
Osoby, które mają często napęczniały brzuch, nie powinny pić napojów gazowanych, bo to może zwiększyć ich problemy ze wzdęciami i bóle. Korzystniej jest wypić herbatę ziołową. Ona sprawi, że będziemy lepiej trawić to, co zjedliśmy i złagodzi dolegliwości bólowe. Napoje gazowane zawierają cukier, który jest niezdrowy i sprzyja procesom fermentacji, z którymi są związane wzdęcia.
Nasze problemy mogą wzmagać się, jeżeli stosujemy dietę wysokobiałkową. Nadmiar białka w tym, co jemy zaburza gospodarkę węglowodanową. Może to powodować kłopoty ze wzdęciami. Taki sposób odżywiania może powodowaćnie tylko wzdęcia, gazy, przelewanie się w brzuchu, ale również głośne odbijanie. Jeśli masz kłopoty z nadętym brzuchem, nie powinieneś zjadać grochu i fasoli oraz brukselki. Jeżeli wiesz, że masz nietolerancję oraz wzdęcia, nie powinieneś pić dużej ilości mleka.
W diecie przy wzdęciach niewskazane są również sery pleśniowe, brukiew, cebula, rzepa. Nie zalecane są również tłuste sosy, zupy na wywarach z kości, torty i ciasta. Przy problemach ze wzdęciami nie powinieneś również pić alkoholu i kawy.
Istotne przy Twoich kłopotach jest regularne spożywanie małych ilości jedzenia częściej. Wskazane jest jedzenie czterech do pięciu posiłków dziennie. Odczuwanie bólów związanych ze wzdęciami może być również wynikiem kłopotów z trzustką, jeśli ona nie produkuje odpowiedniej ilości enzymów trawiennych. Taki stan może wystąpić przy chorobie genetycznej - mukowiscydozie - oraz podczas stosowania niektórych leków odchudzających.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz