sobota, 28 września 2013

Jajko – czy jest zdrowe?

Autor: Basia Demczur

Od wielu lat toczy się spór o to, czy jajko jest zdrowe. Według najnowszych badań jajko jest najlepszym produktem żywieniowym człowieka, ale musi spełniać pewne warunki.

Nasz organizm nie potrafi wyprodukować białka, dlatego musi je czerpać z pożywienia, a produktem, który posiada 8 aminokwasów, niezbędnych do budowy białka jest jajko.

Jajko jest źródłem praktycznie wszystkich witamin, poza witaminą C. Zawiera witaminę A poprawiającą wzrok, witaminy z grupy B, które walczą ze stresem, witaminę E - eliksir młodości i witaminę D wzmacniającą nasz kręgosłup, stawy, kości oraz odporność organizmu. Poza tym w jajku znajdziemy również lecytynę, dzięki której nasz mózg lepiej funkcjonuje.
Oprócz witamin w żółtku znajdują się barwniki: ksantofil, który zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic i luteina, chroniąca oczy przed działaniem promieniowania UVA i UVB.
Kolejnym składnikiem odżywczym w jajku są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które pozytywnie wpływają na serce, pracę mózgu, poprawiają jakość skóry i nastrój.

A co z cholesterolem?
W jajku jest zły cholesterol, ale… jest także lizyna, dzięki której zły cholesterol jest przetrawiany. Dodatkowo lizyna wypłukuje z naszego organizmu zły cholesterol. Jest tylko jeden warunek! Jajko nie może być podgrzane do temperatury większej niż 92 stopnie, ponieważ powyżej tej temperatury lizyna ginie.
Dlatego tylko jajka gotowane zachowują swoje właściwości, ponieważ temperatura wewnątrz jajka, nawet jeśli się gotuje, nie przekracza 92 stopni. Natomiast, jeśli jajko pęknie podczas gotowania, nie powinniśmy go jeść, gdyż traci ono lizynę, bez której nie pozbędziemy się złego cholesterolu.
Prawidłowe spożywanie jajek jest sposobem na obniżenie cholesterolu. Zachęcam do obejrzenia wywiadu z lek. med. Jadwigą Kempisty, która bardzo dokładnie tłumaczy ten proces.  

Jak rozpoznać dobre, wiejskie jajko?
Barwa skorupki i żółtka nie może być wyznacznikiem. Kury klatkowe często karmione są paszą z dodatkiem karotenu lub kukurydzy, dzięki czemu żółtko staje się ciemniejsze, natomiast kolor skorupki zależy od rasy kury.
Pozostaje nam oznaczenie jajka czyli pieczątka, która informuje nas z jakiego kraju i fermy pochodzi oraz w jakich warunkach żyła jego kura – rodzicielka. I tak:
Trójka oznacza, że jajo pochodzi z chowu klatkowego.
Dwójka to chów ściółkowy, kura ma duże pomieszczenie, w którym może swobodnie się poruszać, jest karmiona paszą, są to tzw. jaja ściółkowe.
Jedynka to jaja z wolnego wybiegu, kura cały dzień spędza na dworze, dziobie trawę i dżdżownice (na noc jest zaganiana do kurnika). Te kury też są dokarmiane paszą.
Zerówka czyli jaja ekologiczne. Kury nie tylko przebywają na powietrzu, ale są też karmione paszą ekologiczną, która nie zawiera antybiotyków i hormonów. Mogą również, jeśli mają ochotę, schować się w kurniku.
Jaja późnowiosenne, od kur, które chodzą wolno i jedzą świeżą, soczystą trawę mają najwięcej witamin!

Czy jajko ma wpływ na odchudzanie?
Według badań zawartych w "International Journal of Obesity" w 2008 roku zamiana porannej bułki na jajko pozwoliła uczestnikom kuracji zrzucić o 65 procent więcej masy ciała.
Osoby, które jedzą na śniadanie jajka, później odczuwają głód, a także w ciągu dnia jedzą mniej kaloryczne posiłki. Średnie jajko to 78 kcal, czyli niewiele więcej od dużego jabłka.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz