Wszystko na temat oleju lnianego

Wszystko na temat oleju lnianego

Olej lniany jest wartościowym produktem, stosowanym od lat. Jego pozytywne cechy wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Za czasów naszych babć i dziadków także był panaceum na dużo dolegliwości, później częściowo o nim zapomniano.
Dziś przechodzi on swój powrót, i kolejni ludzie przekonują się, że dobrze mieć go cały czas w domu.
Lniany olej produkuje się z nasionek lnu, a więc tak zwanego siemienia lnianego. Jest on tłoczony na zimno, często nie jest oczyszczany – w takiej formie zatrzymuje wszelkie cechy odżywcze. Lniany olej jest najłatwiej dostępnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych rodzaju omega-3, jakich nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć, zatem powinny one być przyjmowane z produktami spożywczymi. W mniej różnorodnej, powszechnej diecie Polaków jest ich brak, więc lniany olej spełnia funkcję suplementu z natury.

Lniany olej ma przejrzysty, słoneczny odcień i nieco orzechowy posmak, a do tego prawie nie pachnie. Dlatego właśnie może być ciekawym składnikiem wszelakich sałatek, surówek, sosów i wielu dań zimnych (nie powinniśmy z nim smażyć, ponieważ straci swoje zalety). Część ludzi preferuje go spożywać bez dodatków. Wówczas stosują od jednej do kilku łyżek oleju codziennie. Olej lniany używany bywa również jako jeden ze składników płynu oczyszczającej organizm, łącznie z sokami z cytryny oraz aloesu. Wypijany regularnie co rano przed śniadaniem, jest w stanie leczyć wiele różnych problemów zdrowotnych.

Olej budwigowy (inna nazwa oleju lnianego) pełni również rolę naturalnego kosmetyku. Z powodzeniem można używać go jako odżywczy tonik bądź odpowiednik ampułek. Umocni on barierę ochronną skóry i powstrzyma procesy utleniania. Dzięki zawartości wielu składników odżywczych, związków mineralnych i kwasów NNKT, doskonale pełni też funkcję olejku do włosów. Można kłaść go na suche lub zwilżone loki, trzymać przez około pół godziny, bądź więcej, a potem dokładnie zmyć. Dzięki długiemu pielęgnowaniu olejem włosy są mocne i elastyczne, mniej podatne na łamanie, a do tego ładnie błyszczą. Jak widzimy, olej lniany warto nabyć nie jedynie z uwagi na jego właściwości w kuchni, lecz również jeśli chcielibyśmy stosować przede wszystkim nieprzetworzonych kosmetyków.


-- O autorze

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaki - wartości odżywcze i witaminy

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!

Serdecznik, przedłużenie życia, magnez