piątek, 25 stycznia 2013

Jak zmniejszyć cholesterol?

Jak zmniejszyć cholesterol?

Autorem artykułu jest Karol Piotrowski

Rosnąca wartość cholesterolu stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia ludzi. Dlatego warto przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Jeśli rozmyślasz nad tym, w jaki sposób zredukować wartość cholesterolu, poniżej znajdziesz ważne wskazówki.

Zmień dietę
Zdrowe odżywianie wykazuje spore znaczenie w przypadku, gdy w grę wchodzi obniżanie wartości złego cholesterolu. Dlatego musisz zmodyfikować swoje codzienne menu.
Istotne znaczenie ma to, aby dostarczać wraz z posiłkami niemałych ilości błonnika. Jego rola łączy się z wiązaniem w jelitach kwasów żółciowych z cholesterolem, co odpowiada za ograniczenie jego wchłaniania. W codziennym menu nie może zatem zabraknąć np. płatków owsianych, otrębów, grubych kasz.
Weź pod uwagę ponadto kwasy z grupy omega. Ich zadanie polega na obniżaniu poziomu cholesterolu LDL. Włącz do diety ryby morskie, oleje roślinne, orzechy. Wyeliminuj z kolei tłuszcze zwierzęce. W związku z tym musisz przestać objadać się ociekającymi tłuszczem mięsami i wędlinami. Należy ograniczyć ponadto tłuste mleko, masło, śmietanę. Przez wzgląd na dużą zawartość lipidów, unikaj ponadto żółtych serów.
Zrezygnuj z palenia
Jeżeli dumasz nad tym, jak zmniejszyć poziom cholesterolu, zrezygnuj z palenia. Papierosy zawierają nikotynę, a także wiele innych substancji trujących. Dym z papierosów prowadzi do uszkodzenia śródbłonka tętnic, co zwiększa prawdopodobieństwo jeśli chodzi o rozwój miażdżycy. Palenie ponadto wywołuje niedotlenienie krwi, rezultatem czego jest zwiększenie prawdopodobieństwa problemów sercowych oraz układu krwionośnego.
Zdecyduj się na ćwiczenia
Zamierzając zmniejszyć wartość cholesterolu, uwzględnij aktywność fizyczną. Dzięki ruchowi zmieniają się proporcje między cholesterolem LDL a cholesterolem HDL. Najważniejsze jest, żeby uprawiać sport regularnie. Dobrze jest zdecydować się na aktywność nawet 3 razy w tygodniu. Nie jest konieczne, by wysiłek był intensywny. Szczególnie polecana jest jazda na rowerze, jogging, pływanie. Ponadto można spacerować, ale w szybkim tempie.
Wyeliminuj stres
O ile krótkie sytuacje stresowe są czynnikiem mobilizującym, tak długie sytuacje stresowe działają na nas źle. Wyzwalanie dużej ilości hormonów stresu powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i wzrost poziomu złego cholesterolu. Skorzystaj z technik relaksacyjnych.
Zobacz także poradę: jak zmniejszyć cholesterol oraz więcej przydatnych porad dotyczących zdrowia.
---

Karol Piotrowski - redaktor

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz