Hydroterapia, pradawny sposób na długowieczność!


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Hydroterapia nazywana, także wodolecznictwem, czy balneologią są to zabiegi mające na celu uzdrawianie i wspomaganie kondycji psychofizycznej. Znane są od wieków, oraz uznawane zarówno przez medycynę tradycyjną jak i alternatywną.

Polegają one na zewnętrznym zastosowaniu wody w celu zapobiegania i leczenia dolegliwości. W Polsce do niedawna tego typu kuracje dostępne były tylko w sanatoriach.

Każdy z nas na co dzień znajduje się w różnych stresujących sytuacjach, takich jak stres w pracy, związany z opieką nad dziećmi czy choćby spowodowany kilkugodzinnym staniem w miejskich korkach. Hydroterapia jest idealnym sposobem na relaks po męczącym dniu a także posiada zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jak zbawienny może być wpływ naszych codziennych kąpieli postaram się zredagować poniżej.

Poranny prysznic będzie z pewnością czynnikiem, który będzie miał niebagatelne znaczenie w orzeźwieniu naszego jeszcze nie dobudzonego organizmu. Silny strumień chłodnej wody jest doskonałym sposobem na usunięcie ostatnich oznak snu. Wieczorna kąpiel pod prysznicem „zmywa" zmęczenie po całym dniu i idealnie odpręża.
Niewielu z nas wie o fakcie, iż prysznic może także wzmacniać odporność naszego organizmu.


Silny natrysk znakomicie hartuje organizm. Wieczorem przez minutę polewaj ciało ciepłą wodą, a następnie przez około minutę wodą zimną. Czynność tę najlepiej powtórz kilkukrotnie. Na zakończenie wytrzyj się dokładnie i wejdź pod kołdrę. Zmienne natryski są doskonałym termomasażem dla naczyń krwionośnych skóry. Gorący strumień wody rozluźnia mięśnie oraz rozszerza naczynia włosowate, zimny - odwrotnie - zwęża je. Taki zabieg pobudza krążenie, wzmacnia serce, poprawia przemianę materii.


Współczesny masaż wodny to wielce efektywna synteza zalet masażu tradycyjnego z relaksującymi właściwościami ciepłej kąpieli. Balneologia poprawia samopoczucie, działa ożywczo na organizm, pozwala zdecydowanie dłużej utrzymać dobrą formę oraz młodość. Działanie hydromasażu jest zdecydowanie silniejsze od masażu tradycyjnego, ponieważ kąpiel nasila jego działanie termiczne oraz hydrostatycznie. Masowanie ciała mocnymi strumieniami wody zmieszanej z powietrzem wpływa korzystnie na ukrwienie skóry, usuwa zmęczenie, uspokaja, oraz odpręża. Działanie na układ nerwowy i psychikę człowieka powoduje, że zapomina się o stresach i trudach dnia codziennego.


Coraz częściej wanny czy kabiny prysznicowe stają się nie tylko miejscem zabiegów higienicznych lecz także relaksu, odpoczynku i różnego rodzaju hydroterapii. Decydując się na wybór wanny z hydromasażem czy panelu prysznicowego warto jednak dowiedzieć się wcześniej nieco więcej o ich możliwościach i funkcjach.


Uwaga - w przypadku hydromasażu pamiętajmy, aby skonsultować się z lekarzem, gdyż przy niektórych schorzeniach hydromasaże, lub gwałtowne zmiany temperatur czy kąpiele parowe są niewskazane.

---

T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty