piątek, 9 kwietnia 2010

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!


Autorem artykułu jest Michal Barejko

Kurzajkami nazywa się małe, kalafiorowate brodawki, występujące na dłoniach i stopach. Powodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego, którym zazwyczaj zarażamy się od innych ludzi; poprzez dotyk.

Przypadkłość ta nęka ludzi od wieków, dlatego w naszej tradycji zdążyły się nagromadzić różne skuteczne domowe sposoby na kurzajki.


1. GLISTNIK (JASKÓŁCZE ZIELE)

Jaskółcze ziele jest najpopularniejszym naturalnym lekiem na kurzajki. Wystarczy przełamać łodygę rośliny i posmarować kurzajkę sączącym się z niej żółtym mleczkiem. Czynność tę należy powtarzać możliwie często.
Zaleca się zakleić nasmarowane kurzajki plasterkiem: Glistnik jest zielem trującym i powinno się unikać spożywania go (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Wyjątkiem są zalecenia lekarzy w przypadku leczenia innych przypadłości tym zielem).

Największą zaletą tej metody jest je przystępność. Jaskółcze ziele występuje na całym obszarze Polski i jest pospolitą rośliną polną. Jego nazwa powstała z ludowych przekonań, że zioło to wzrasta na przybycie jaskółek, a obumiera, gdy te odlatują.


2. CZOSNEK

Czosnek jest szeroko stosowany w domowym leczeniu metodami naturalnymi (zobacz trądzik, opryszczka, przeziębienie).

Tym razem sposób zastosowanie również nie jest specjalnie skomplikowany. Kawałek ząbka czosnku lub odrobinę rozgniecionej miazgi nakładamy punktowo na kurzajki i zaklejamy plasterkiem. Opatrunek zmieniamy 2-4 razy dziennie, stosujemy również na noc. Kurację powtarzamy przez minimum półtora tygodnia.


3. MNISZEK LEKARSKI

Mniszek lekarski jest powszechnie występującą w Polsce rośliną. Inna jego nazwa, funkcjonująca w regionie podlaskim, brzmi brodawnik – czyli że od dawna ceniony był jako lek na kurzajki.

Aby najpełniej wykorzystać jego właściwości w tym zakresie, smarujemy kilka razy dziennie brodawkę sokiem sączącym się ze złamanej łodygi rośliny lub liścia.

Uwaga! Mniszek lekarski często zwyczajowo bywa nazywany mleczem, jednak wg systematyki roślin mlecz jest innym gatunkiem z tej samej rodziny roślin. Ze względu na duże podobieństwo obu roślin radzimy zapoznać się dokładnie z ich wyglądem przed wyruszeniem na łąkę.4. DOMOWE OKŁADY
Potrzebujemy cytrynę obraną ze skórki i ocet.

Cytrynę kroimy na małe kawałeczki, wielkością odpowiadające kurzajce. Wrzucamy do szklaneczki i zalewamy octem. Odstawiamy na noc. Rano odławiamy kawałki cytryny, delikatnie przykładamy w miejsce brodawki i zaklejamy plasterkiem. Okład zmieniamy kilka razy dziennie, dodatkowo stosujemy także na noc. Kuracja powinna trwać minimum półtora tygodnia.

Aby sposób ten był skuteczniejszy, można uprzednio wymoczyć dłonie i stopy w ciepłej wodzie z mydłem. Wtedy brodawki rozmiękną i będą bardziej podatne na działanie kwasku cytrynowego i octu.


5. KĄPIEL MORSKA
Innym sposobem jest wymaczanie kurzajek w nasyconym roztworze soli morskiej.

Do miski z gorącą wodą wsypujemy sól morską w proporcji 0,2 kg soli na litr wody. Mieszamy. W uzyskanym roztworze moczymy dłonie i stopy około pół godziny. Zabieg powtarzać codziennie, aż do ustąpienia objawów.


6. ŻYWOTNIK, CZYLI TUJA

Kurzajki można też usunąć codziennym smarowaniem zmian olejkiem lub nalewką z żywotnika. Nakrapiamy kilka kropel na brodawkę, zaklejamy. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie i aplikujemy na noc.

Warto też nadmienić, że wyciąg z tui jest wykorzystywany w homeopatycznych lekach na kurzajki.


7. OLEJEK Z DRZEWKA HERBACIANEGO
Jakkolwiek pierwszym skojarzeniem kojarzymy je z herbatą, drzewko herbaciane nie ma z nią nic wspólnego. Najprawdopodobniej roślina swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej liście barwią wodę na brązowy kolor .

Aby pozbyć się kurzajek, smarujemy zmiany olejkiem z drzewka herbacianego kilka razy dziennie, również na noc. Kuracja powinna trwać minimum dwa tygodnie.


Agata Wodecka
Domowe-Sposoby.pl
---

Domowe-Sposoby.pl - Setki sprawdzonych porad!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz