niedziela, 23 sierpnia 2009

Błonnik - co to właściwie takiego ?


Zapewne każda osoba dbająca o prawidłowe odżywianie słyszała o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki błonnika. 

Co to właściwie jest błonnik ? - To węglowodan będący składnikiem ścian komórek roślinnych. Organizm człowieka nie jest w stanie go strawić i dlatego nie możemy żywić się np. trawą.

Jeszcze nie tak dawno uważano że błonnik nie ma żadnej wartości odżywczej, jednak obecnie wiemy, że spełnia on niezwykle ważną funkcję: w przewodzie pokarmowym błonnik pełni rolę substancji balastowej, zwiększając objętość treści pokarmowej i, poprzez wchłanianie wody zwiększając objętość stolca. 

Ponadto działa też odtruwająco przez wchłanianie szkodliwych substancji powstających w jelitach podczas trawienia. Zapobiega w ten sposób zaparciom i rakowi jelita grubego. Dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Jak widać zatem, błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka, a zwłaszcza w diecie chorych na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie. Ponieważ organizm go nie trawi, jest nieocenionym sprzymierzeńcem w odchudzaniu! 

Ile błonnika powinno znaleźć się w naszej diecie? - dietetycy uważają że dzienne spożycie błonnika powinno wynosić około 20-22g. Oznacza to, że należy znacznie zwiększyć spożycie owoców i warzyw, które powinny stanowić dodatek do każdego posiłku. Wśród warzyw najwięcej błonnika zawierają - groch, fasola, soja i natka pietruszki. Z owoców najbogatszym jego źródłem są - maliny, porzeczki i agrest. Poza owocami i warzywami duże ilości błonnika zawierają - pieczywo z pełnego przemiału, kasze i otręby pszenne. 

Błonnik wspaniale wspomaga odchudzanie. Nie tylko sam nie dostarcza kalorii, ale wypełniając przewód pokarmowy daje uczucie sytości i zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cukru z jelit. Jednak należy pamiętac, że niektóre warzywa i owoce mogą zawierać spore ilości węglowodanów i być całkiem pokaźnym źródłem kalorii.

Warzywa i owoce zawierające niewielką ilość kalorii to: brokuły, botwinka, cykoria, kabaczki, ogórki, kalafiory, kalarepka, papryka, pomidory, rzodkiewki, sałata, szparagi, szpinak, arbuzy, grejpfruty, melony, poziomki, truskawki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz