sobota, 20 grudnia 2014

Ciąża - o czym kobieta powinna wtedy pamiętać?

Autor: bunitas


Ciąża to dla każdej kobiety okres bardzo radosny, ale równocześnie wymagający i trudny. Koniecznie trzeba wówczas dbać o własne zdrowie, bowiem w dużym stopniu zależy od tego również zdrowie i prawidłowy rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.

O czym należy zatem pamiętać? Jakie są najważniejsze kwestie dla każdej kobiety w ciąży? Jest ich tak wiele, że można pisać o nich całe książki. Postaramy się jednak wypisać przynajmniej kilka tych podstawowych.

Od razu gdy tylko dowiemy się o ciąży powinniśmy przystąpić do radykalnej zmiany naszego dotychczasowego stylu życia. Jeśli były w nim obecne rzeczy takie jak papierosy czy alkohol – należy od razu o nich zapomnieć, nawet w minimalnych ilościach. Istotna jest także odpowiednia dieta; kobieta w ciąży powinna wyeliminować ze swojego jadłospisu wszystkie szkodliwe produkty. Trzeba zadbać o to, aby codziennie dostarczać swojemu ciału jak najwięcej witamin oraz składników odżywczych – nie można zapominać, że w tym okresie jemy za dwóch. Wskazane są owoce i warzywa w jak największej ilości, a także niektóre gatunki orzechów obfitujące w cenny kwas foliowy.

Osobną kwestią jest dobra aktywność fizyczna – wbrew pozorom kobieta przez większą część trwania ciąży nie powinna całkowicie rezygnować z ruchu, choć oczywiście trzeba wówczas zapomnieć o jakichkolwiek bardziej wymagających sportach. Spacer przy dobrej pogodzie może być bardzo dobrym pomysłem, podobnie jak i – ale tylko w początkowym okresie – krótka przejażdżka na rowerze. W większych miastach działają profesjonalne kluby fitness oferujące zajęcia specjalnie dla kobiet w ciąży.

Musimy pamiętać o tym, że ciąża dla pełnego bezpieczeństwa powinna być nieustannie kontrolowana przed odpowiedniego lekarza, który będzie w stanie wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju płodu. Nie należy jednak wpadać w panikę od razu, gdy tylko usłyszymy o takich problemach – wcale nie muszą one od razu oznaczać tego, że nasze dziecko urodzi się chore. Tak czy inaczej prawidłowa opieka lekarska należy do podstawowych rzeczy o jakich powinna pamiętać kobieta w ciąży.
Nasze matki i babki zwykły mówić, że "ciąża, to nie choroba" - owszem - nie, jednak to tak szczególny stan, w którym matka jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za rozwijające się dziecko. Należy więc zmienić tryb życia i swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.


Podczas ciąży niezwykle ważne jest też przyjmowanie kwasu foliowego - znajdziesz go tutaj: http://www.i-apteka.pl/pol_m_Witaminy-i-mineraly_Kwas-Foliowy-ciaza-373.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz