niedziela, 27 kwietnia 2014

Zdrowszy dom z octem jabłkowym

Autor: Alan Kyne Perry

Odmiana octu wytwarzana na bazie jabłek – po prostu ocet jabłkowy – ma zaskakującą liczbę zastosowań. Aczkolwiek w Polsce wciąż postrzegany jest jako środek kontrowersyjny, to zostało napisane wiele artykułów, a nawet książek opisujących jego potencjalne zalety.

Ponieważ jego właściwości nie są powszechnie znane, poniżej znajdziecie kilka zastosowań dla octu jabłkowego, które mogą mieć korzystny wpływ na nasze życia. Kłopoty z brzuchem, niestrawność i wzdęcia
Wymieszaj jedną łyżeczkę octu jabłkowego ze szklanką wody i wypij przed posiłkami – ze skutkiem poprawisz swoje trawienie. Pomoże równocześnie zapobiegać niestrawnościom i wzdęciom. Dodatkowo kilka kropel dodanych do wody przy pierwszych oznakach zgagi pomoże ją uspokoić zanim zacznie być uciążliwa.
Ocet jabłkowy ma również właściwości antybakteryjne, zatem może pomóc w zapobieganiu infekcjom spowodowanym zatruciom pokarmowym.

Zdrowsze włosy
Przemyj włosy po umyciu miksturą wykonaną z dwóch łyżeczek octu jabłkowego dodanych do 500ml wody. Taki roztwór pomaga równoważyć pH włosów, czyniąc je grubszymi, gładszymi i po prostu zdrowszymi. Zapach octu zniknie wraz z wyschnięciem włosów.

Współczynnik zasadowy
Ocet jabłkowy jest używany w zdrowotnym toniku, składającym się z wody oraz miodu. Dzięki wypiciu tego roztworu nasze ciało zmienia współczynnik na zasadowy co ma korzystny wpływ na wiele chorób wywołanych przez przekwaszenie ciała, takie jak zapalenie stawów, dna moczanowa czy nawet rak.

Zapomnij o czkawce
Mówi się, że łyżeczka rozcieńczonego octu jabłkowego potrafi natychmiast zatrzymać czkawkę.

Napój po wysiłku
Niektóre osoby zajmujące się sportem czy kulturystyką mieszają ocet jabłkowy z wodą i wykorzystują do zneutralizowania kwasu mlekowego i zmęczenia do ćwiczeniach czy zawodach. Zawarte są w nim cenne enzymy, które przyspieszają regenerację.

Nocne skurcze
Ponownie jedna-dwie łyżeczki octu jabłkowego zmieszanego z wodą oraz miodem dodanym do smaku tworzy miksturę, która może pomóc zapobiegać lub chociaż łagodzić nocne skurcze łydek. Wystarczy jeden łyk przed samym snem.

Cukrzyca
Ocet jabłkowy może mieć również korzyści dla diabetyków, ze względu na właściwości redukujące poziom glukozy we krwi. Jednakże ze względu na to, że zawiera śladowe ilości chromu efekt może ten być całkowicie odwrotny. Zanim zdecydujemy się się go zastosować odnośnie cukrzycy powinniśmy skonsultować się z lekarzem, w celu upewnienia się, że będzie miał on dobry wpływ na poziom insuliny.

Candida
Regularne spożywanie octu jabłkowego (np. dodawanego do sałatek czy innych potraw) pomaga poprawiać florę jelitową i odwrócić przerost tych grzybów oraz innych niepożądanych bakterii oraz drożdży.

Kontrola wagi
Ocet jabłkowy pojawia się w niektórych publikacjach dotyczących pomocy w utracie wagi oraz kontroli masy ciała. Ma również dobry wpływ na kontrolę łaknienia.

Psie zdrowie
Ocet jabłkowy może być wykorzystane również do pomocy w zdrowiu naszym domowym pupilom. Dodaj kilka kropel do wody pitnej zwierzaka, co pomoże w trawieniu, zmniejszy alergie oraz zapobiegnie pasożytom. Niektóre osoby stosują wodę z octem jabłkowym jako spray na choroby skóry psów czy infekcje ucha. Podobnie jak na ludzkie włosy, odrobina octu jabłkowego bywa wykorzystywana do
płukanki po kąpieli psów.

Nietoksyczne sprzątanie
Zrób własny nietoksyczny spray do czyszczenia mieszając wodę z octem jabłkowym w proporcjach 50/50 w butelce ze spryskiwaczem. Najlepiej czyści twarde powierzchnie, pochłania zapachy i ma właściwości antybakteryjne. Pamiętaj, aby miksturę psiknąć na szmatkę, a nie bezpośrednio na czyszczony obiekt. Tym sposobem dobrze czyści się również monitory komputerowe.

Ukąszenia pająków i owadów
Jeśli dysponujemy herbatką z wiązu czerwonego (lub znaną herbatą Essiac), to kilka kropli lawendy oraz właśnie octu jabłkowego tworzy z niej pastę, którą możemy nałożyć na ugryzienia czy ukąszenia, a następnie przykryć opatrunkiem. W naturalny i szybszy sposób przynosi ulgę oraz dezynfekuje dane miejsce. Czynność należy powtarzać dopóki nie ustaną poczucie gorąca, obrzęk i ból.
***
Oczywiście nie zapomnijmy, że ocet ten świetnie smakuje w sałatkach. Pamiętajmy, aby kupować wyłącznie surowy, niepasteryzowany ocet jabłkowy. Jeśli ten, który widzicie na półce sklepowej wydaje się jakby zachmurzony, mętny czy coś w nim pływa, poszukajcie lepszego producenta i dostawcy.
Należy pamiętać, że wszystko powinno być stosowane z umiarem oraz świadomością. Na skuteczność lub brak korzyści płynących, przykładowo właśnie z octu jabłkowego, wpływa wiele czynników jak codzienna dieta, rytm dnia, indywidualne predyspozycje zdrowotne, przyjmowane leki, etc. Niektóre źródła mówią o pacjencie z Austrii, który przez 6 lat stosował duże dawki octu jabłkowego (około 250ml dziennie), co spowodowało załamanie się poziomu potasu w organizmie, jak również zmniejszyło gęstość kości (osteoporoza).
Źródło: Natural News, Gerson Therapy, Earth Clinic, Wikipedia

Alan Kyne Perry
Animator i manager kultury. Prezes Fundacji Rozwoju Indywidualnego "Praca Moc Energia". Redaktor naczelny Magazynu Kompresja i właściciel studia muzycznego Frequency Institute.
www.kompresja.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz