niedziela, 8 grudnia 2013

Łosoś - czy jedzenie tej ryby jest zdrowe?

Jak jest w teorii:
łosoś to najcenniejsza dla naszego zdrowia ryba. Zawiera bowiem kwasy omega-3 i omega-6, które chronią przed chorobami serca, stymulują pracę mózgu, uodporniają organizm i zapobiegają zakażeniom, korzystnie działają na stawy - łagodząc bóle.
Ponadto w mięsie z łososia znajduje się szereg witamin, głównie z grupy B, ale i również A, D czy E. Dzięki temu spożywanie tej ryby zbawiennie wpływa na oczy, serce czy układ nerwowy.
Jedzenie ryb zmniejsza ryzyko nowotworów, zabiega anemii, łagodzi objawy astmy, zapobiega starczej demencji.

Niestety w praktyce jest tak:
w naszych sklepach kupujemy prawie wyłącznie łososia norweskiego, o pięknym, pomarańczowym kolorze. Mało kto wie, że piękny kolor nadaje mu pasza, którą jest on karmiony.
Niestety stężenie dioksyn występujących w łososiu hodowlanym jest znacznie większe niż u ryb żyjących na wolności.
Coraz częściej naukowcy alarmują że jedzenie łososia z hodowli nie jest już tak zdrowe jak się powszechnie uważa i radzą ograniczyć jego spożycie najwyżej 2-3 razy w miesiącu!

A jaka jest moja rada - nie dajmy się zwariować. Często sensacyjne doniesienia np. o tym,że spożywanie łososia hodowlanego jest rakotwórcze nie ma potwierdzenia w badaniach. Radzę jeść częściej łososia atlantyckiego, który ma mięso żółtawe, ale jest a pewnością zdrowszy. Nie zaszkodzi także kilka razy w miesiącu zjedzenie ryby z hodowli, będzie to na pewno korzystniejsze niż czerwone mięso!

1 komentarz:

  1. To nie pasza nadaje łososiowi pomarańczowy kolor a Skaldyr czyli skorupiaki (krewetki, homary itp.). Łosoś odizolowany w małym oczku, gdzie jest sporo skorupiaków, będzie miał równie piękne pomarańczowe mięso. Takie informacje otrzymałam od norweskiego biologa.

    OdpowiedzUsuń