Dieta białkowa

Dieta białkowa

Autorem artykułu jest Piotr Włast


Dieta białkowa (znana również pod nazwami dieta proteinowa, dieta Dukana) jest obecnie najpopularniejszą dietą w Polsce, która zdobywa coraz większą renomę  na całym niemalże świecie.

Dieta białkowa jest obecnie najpopularniejszą dietą w Polsce, która zdobywa coraz większą renomę  na całym niemalże świecie. Najczęściej spotkać możemy ją pod nazwą „dieta Dukana”, choć prawdę mówiąc, o ile Pierre Dukan jest twórcą całej metody odchudzania (czyli tzw. metody Dukana), to nie on odkrył wielką siłę diety białkowej i możliwość wpłynięcia za pomocą protein na wagę i sylwetkę ciała.

Dieta białkowa, poza osobami z nadwagą stosowana jest też u osób dbających o przyrost tkanki mięśniowej oraz u kulturystów. Wiąże się to z tym, że jedząc białka nie tyjemy, za to organizm ma budulec konieczny mu do wytworzenia masy mięśniowej. Pięknie wyrzeźbione „kaloryfery”, muskularne bicepsy i wspaniale ukształtowane uda nie są jedynie efektem ćwiczeń fizycznych – to również efekt diety wysokobiałkowej, którą stosują sportowcy.
Jak działa dieta białkowa?
białkowa 01Przede wszystkim chodzi tu o dostarczenie do organizmu jak największej ilości białek i zminimalizowanie spożycia tłuszczów i węglowodanów (choć pewna ilość węglowodanów jest w diecie białkowej potrzebna i obecna). Dzięki temu, że białka mają niski indeks glikemiczny a ich proces trawienia jest dłuższy niż w przypadku węglowodanów. To powoduje, że dłużej jesteśmy syci i mniej jemy. Mimo więc tego iż dieta białkowa pozwala na jedzenie nieograniczonej ilości produktów, w efekcie wcale nie jemy tak dużo, nie bywamy bowiem tak głodni, jak jedząc węglowodany.
Dieta białkowa, z której eliminuje się węglowodany powoduje chudnięcie dzięki temu, że samo białko, wymaga dostarczenia dużej ilości energii przez organizm do tego, by mogło zostać strawione.

Jako że ilość węglowodanów jest mocno ograniczona, białko nie może zostać strawione za pomocą energii z cukrów i organizm sięga do energii z białek. W efekcie, w procesie trawienia białek nie tylko zużywamy więcej energii, ale również białka zaczynają trawić same siebie, a jeśli energii braknie, to organizm korzysta z rezerw tłuszczowych.
białkowa 02To nie jedyny efekt jaki dają białka. Dieta oparta o białka pozwala również na usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Skutkiem tego jest nie tylko szybkie zrzucenie wagi ciała (czyli de facto nadmiaru wody), ale również lepsza widoczność rzeźby mięśni -co w przypadku kulturystów i osób dbających o figurę typu fitness jest niezwykle ważne.
Oczywiście, nie ma róży bez kolców. Dieta białkowa może mocno obciążać organizm – szczególnie nerki i wątrobę – w procesie trawienia białek wytrąca się bowiem sporo szkodliwych substancji, które filtrowane przez nerki w dużych ilościach, mogą je uszkadzać. Dlatego też, dieta białkowa nie może być stosowana bezrefleksyjnie. Aby zachować zarówno zdrowie jak i szczupłą sylwetkę, należy obserwować swój organizm i nauczyć się tego, jak funkcjonuje on na diecie białkowej. Na pewno jednak jest to metoda pozwalająca zrzucić nawet sporą nadwagę, przy stosunkowo niewielkich wyrzeczeniach.
---
Więcej informacji na temat odchudzania metodą doktora Dukana (diety białkowej / proteinowej) znajdziesz w witrynie: www.dietaproteinowa.info

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

  1. Moim zdaniem kluczem do zdrowia jest trwałą zmiana nawyków żywieniowych. Dziwne diety wykluczające białko lub węglowodany mnie nie przekonują. Bardziej do mnie przemawiają książki prof. Michała Tombaka dzięki którym wyleczyłem się z trądziku i problemów trawiennych...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty