Aspiryna - cudowne lekarstwo ?


Aspiryna to tak naprawdę kwas acetylosalicylowy dotychczas znany jako środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. W PRL mieliśmy specyfik o podobnym składzie zwany polopiryną.

Jednak co chwila przeróżne ośrodki badawcze donoszą o odkryciu rewelacyjnych właściwości aspiryny.

Aspiryna zapobiega zawałowi:  w dzisiejszych czasach podawanie aspiryny osobie z ryzykiem zawału stało się standardem. Chodzi o to, że zapobiega ona nadmiernej krzepliwości i tworzeniu się tzw. czopu płytkowego który może spowodować zatkanie się naczyń krwionośnych. 
Regularne przyjmowanie aspiryny drastycznie zmniejsza takie ryzyko, ale z drugiej strony może osłabić ścianki żołądka i jelit. Dlatego lek należy stosować z umiarem i najlepiej pod kontrolą lekarza.


Aspiryna działa przeciw-nowotworowo: naukowcy twierdzą, że zażywanie aspiryny hamuje powstawanie komórek nowotworowych. Sądzi się, że może to wynikać z przeciwzapalnych właściwości tego leku. Podobno zmniejsza on ryzyko raka jelita grubego i piersi (ostatnio ukazały się badania prof. Johna Burna z Instytutu Genetyki Człowieka na Uniwersytecie Newcastle). Z kolei badania włoskich naukowców wykazały, że aspiryna może ograniczyć o 2/3 ilość nowotworów jamy ustnej, krtani i przełyku.

Pamiętajmy: lek może pomóc, ale stosujmy go rozważnie, najlepiej po posiłkach.

Komentarze

Popularne posty