Mocne trunki receptą na długowieczność?
Mocne trunki receptą na długowieczność?
Brytyjka twierdzi, że przeżyła ponad wiek, dzięki codziennemu spożywaniu sherry i whisky.
Dorothy wygląda i czuje się świetnie – codziennie robi na drutach, samodzielnie wybiera się po zakupy i dużo czyta. Nie zbadano jeszcze na ile jest to zasługa procentów, a na ile innych czynników, jednak niewątpliwe jest to, że Dorothy trzyma się lepiej niż niejeden młodziak.
Kobiety w średnim wieku, które codziennie spożywają niewielkie ilości alkoholu będą cieszyć się lepszym zdrowiem. Tak twierdzą naukowcy z Szpitala Kobiecego Brigham w Bostonie i Harvardzkiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Z badań przeprowadzonych na ponad 14 tysiącach kobiet wynika, że regularne stosowanie umiarkowanych dawek alkoholu, wypływa na lepszy stan zdrowia w późniejszym wieku. Wszystko to jednak oczywiście pod warunkiem umiaru.
Alkohol i długowieczność to tytuł książki Raymonda Pearla. Ten amerykański biolog, specjalizujący się w genetyce, jako pierwszy stworzył gernotologiię (naukę o procesach starzenia). Twierdził on, że jedną z głównych przyczyn starzenia jest szybszy metabolizm i dostatek. Zauważył on związek między masą ciała i tempem przemiany materii a długowiecznością. Sam jednak nie unikał dostatku – nie stronił od alkoholu, jedzenia i zabawy. Owocem tego był książka Alcohol and Longevity, w której uznaje regularne spożywanie małych ilości alkoholu jest znacznie zdrowsze od całkowitej abstynencji czy też jego nadużywania.
Umiar to podstawa. Najlepszym doradcą jest umiar. Nawet najzdrowsze składniki, stosowane w dużych ilościach, przynoszą odwrotny efekt. Alkohol, spożywany w nadmiarze staje się ogromnym wrogiem naszego ciała, paraliżując jego podstawowe funkcje. Jeśli więc chcemy korzystać z jego zbawiennego wpływu koniecznie musimy poznać znaczenie słowa: umiar.
--
O autorze
Komentarze
Prześlij komentarz